Avşa Adası 15 Günlük Hava Durumu [Meteoroloji Genel Müdürlüğü Onaylı]

booked.net

Avşa Adası için tatil planınız var ise hava durumunu aklınıza gelen ilk sorulardan bir tanesi olarak karşınıza çıkacaktır. Nereye giderseniz gidin kimse gittiği yerde hayalinin dışında olumsuzluklar yaşamak istemez.

Sonuç olarak her insan planlarını, kıyafet seçimini, nerede oturmak istediğini hava durumuna havaya göre ayarlamaktadır.

Avşa Adası Hava Durumu ve İklimi

Avşa Adası Marmara Denizi’nin ortasında bulunan adacıklardan bir tanesidir. Avşa Adası Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlıdır ve köy olarak geçmektedir.

Avşa Adası bir ada olduğu için etrafı rüzgar almaya baya elverişlidir. Adada yazları olmasa da kışları fırtınalı gün sayısı fazladır. Coğrafi konumu nedeniyle poyraz ya da lodos etmektedir. Eğer yaz sezonunda bu şekilde bir rüzgara denk gelirseniz denize rüzgarın esmediği tarafı seçerek girebilirsiniz.

Hava durumu kışın ise soğuk ve sert geçmekle beraber çok fazla kar yağışı görülmemektedir. Nisan ayının ortasından itibaren de havalar artık ısınmaya başlamaktadır. Mayıs ve Haziran aylarında havalar ısınmaya başlamasıyla beraber bahar yağmurları da gelmektedir.

Temmuz-Ağustos ayları havaların en sıcak ve bunaltıcı olduğu aylar diyebiliriz. Bu aylarda uzmanlar güneşin altında pek dışarı çıkılmamasını tavsiye etmektedir.

Eylül ayında ise Mayıs ve Haziran aylarını tekrar yaşamış gibi oluruz. Gündüzleri ve akşam üzeri hafif bir deniz esintisi bizleri bekler. Eylül’de hem tatilin bitişi hem de okulların açılması ile artık tatil sezonu kapanmaya başlamıştır.

Avşa Adası Eylül ayında kalabalıktan kaçan, işten bunalan insanların sakin ortamı ve çarşaf gibi denizi ile bilinmektedir.

Avşa Adası Aylık Ortalama Sıcaklık

OrtalamaOcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAra
Yüksek9°C9°C12°C16°C21°C26°C28°C28°C25°C20°C14°C10°C
Sıcaklık6°C6°C8°C12°C17°C22°C24°C25°C21°C16°C11°C7°C
Düşük3°C3°C4°C8°C12°C17°C20°C21°C17°C12°C8°C4°C

Avşa Adası en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos’tur. Bu ay ortalama en düşük sıcaklık 22°C en yüksek ortalama sıcaklık ise 29°C olmaktadır.

Kış mevsimi yaklaşık 3.5 ay sürmektedir. En soğuk ay olarak karşımıza Ocak çıkar. Ocak ayında kuru soğuk ve yağışlı havalar bizi beklemektedir. Kışın ortalama en düşük sıcaklık 2°C iken en yüksek ortalama sıcaklık ise 10°C standardındadır.

Avşa Adası Aylık Yağış Miktarı

AylarOcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAra
Yağış miktarı55,5 mm50,7 mm44,6 mm40,9 mm26,7 mm21,0 mm10,9 mm9,9 mm25,5 mm48,6 mm62,7 mm71,9 mm

Avşa Adası Marmara Bölgesi’nde bulunmasına rağmen yağış konusunda hafifletilmiş Akdeniz İklimini de andırmaktadır. Yağışlar yaz mevsimi dışında neredeyse 9 ay boyunca devam etmektedir.

Yağmursuz yağışsız diyebileceğimiz sadece 2 ayımız var bunlar da tahmininiz üzere Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Aşağıda sizin için aylara bölünmüş şekilde aylık yağış miktarlarını belirttik. Bu hesaplamalarda sadece yağış, kar ve karla karışık yağmur üzerinden hesaplanmıştır.

Avşa Adası Aylık Nem Oranları

AylarOcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAra
Bunaltıcı günler0,0g0,0g0,0g0,0g0,2g3,7g12,3g13,6g3,7g0,4g0,0g0,0g

Nem ve yağıştan bahsedeceksek öncelikle nemin tanımını yapmalıyız. Genel olarak çok duyduğumuz bir kelime olmasına karşın tam olarak ne anlama geldiğini karıştırılmaktadır. Avşa Adası’nın en sıcak ve nem bakımından bunaltıcı zamanı yaz mevsimidir.

Nem oranı Avşa Adası’nın konumu ile ilgili olarak her iklim türünü yapısında bulundurduğu için farklılıklar göstermektedir.

Avşa Adası Aylık Rüzgar Ortalaması

AylarOcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAra
Rüzgar Hızı (kph)20.020.218.515.714.615.018.420.218.519.019.120.0

Rüzgar yerin konumu ve yüksekliğine bağlı olarak değişmektedir. Avşa Adası da etrafı denizle çevrili olup açıkta olmasıyla rüzgar almaya oldukça müsaittir.

Avşa Adası rüzgar bakımından mevsimsel farklılıklar göstermektedir. Avşa Adası’nın en rüzgarlı dönemi kış olan Şubat ayıdır.

En sakin olduğu dönemi ise bahar mevsimidir. Mayıs ayında çok bir değişiklik olmazsa en güzel aylardan biri diyebiliriz.

Avşa Adası Deniz Suyu Sıcaklığı

Deniz Ort.OcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylEkiKasAra
Sıcaklık9°C8°C9°C12°C17°C21°C24°C24°C22°C19°C15°C11°C

Tatil planları yapanlar hava durumundan sonra deniz suyu sıcaklığı gelmektedir. Genelde herkes denize serinlemek için girmek istese de bir tedirginlik illa yaşanmaktadır.

Avşa’da deniz suyu sıcaklığı en fazla Ağustos ayı en düşük ise Şubat ayıdır. Ağustos ayında ortalama 26°C dereceyi bulan deniz şubat ayında ise 7°C’dir.

Avşa Adası Hava Durumuna Göre Tatil Yapılacak En İyi Zamanlar

Avşa Adası için yapılan planları çoğu yaz tatili için geçerlidir. Gelen turistler de havanın sıcak, fırtınasız, denize girilebilecek bir hava isterler.

Bu hesaplara göre en iyi zamanı sizler için bir grafik ile anlattık;

Avşa Adası deniz suyu sıcaklığı ortalama kaç derecedir?

Her ay değişiklik göstermekle beraber en sıcak olduğu temmuz ve ağustos aylarında 24°C ortalama sıcaklık mevcuttur.

Avşa Adası yaz yağışları tatilimizi etkiler mi?

Yağmurlar Marmara Bölgesi’nde genel olarak yaz mevsiminde değil Eylül ayı ve sonrasında etkili olmaktadır.

Avşa Adası'na kışın kar ya da dolu yağar mı?

Kışın sert ve kurak bir iklime sahip olan Avşa Adası sağanak yağmur ile kar yağışı da alabilir ancak dolu çok nadir görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu